A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hasan Zyko Kamberi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  9
  • Vendlindja:
  • Starje 
BIOGRAFIA: Hasan Zyko Kamberi është një shkrimtar i njohur. Hasan Zyko Kamberi lindi në Starje të Kolonjës në gjysmën e dytë të shekullit të XVIII. Për jetën e tij nuk dihet shumë, pos që ka kaluar një jetë të rëndë. Jeta e tij njihet e dihet më shumë nëpërmjet teksteve të tij që kanë edhe shenja autobiografike. Dihet se mori pjesë në luftën turko-austriake të vitit 1789. Ka shënime të ketë improvizuar në vargje një lloj testamenti para se të vdiste. Ka shkruar vjersha fetare filozofike, poema fetare e sh...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Jorgo Bllaci

Xhevahir Cirongu

Vath Koreshi

Hiqmet Meçaj

Vasil Tabaku

Jorgo Telo

Qerim Haxhiu

Fatmir Terziu

Ndoc Gjetja

Martin Camaj


Tags: Hasan Zyko Kamberi

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019