Haxhi Prenku
Haxhi Prenku

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Dritan Kosovë
  • Mosha:
  • 59 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 25 Janar 1964
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori

Biografia

BIOGRAFIA: Haxhi Prenku është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Haxhi Prenku (çifteli), është i lindur me 25 janar 1964 në Dritan (Drenas). Shkollen fillore dhe atë të mesme e vijoj në Kastriot (-ish Obiliq). Me këndim filloi të meret prej moshes 11 vjeqare. Në fillim të karieres së tij filloi me babane e tij Beqir Prenkun duke bërë hapat e parë si solist dhe instrumentalist duke kënduar në dasma dhe ahengje tjera. Viteve të '80-ta si anetarë i SH.K.A."Rinia" në Kastriot u dallue si solist dhe instrumentalist...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume
Komente 0