Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hermann Hesse

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1877-1962)  
  • Vendlindja:
  • Calw 
BIOGRAFIA: Hermann Hesse është një shkrimtar i huaj. Hermann Hesse lindi në një qytet pranë Calw dhe vdiq në Lugano të Zvicrës. Hermann Hesse është njëri nga shkrimtarët më të shquar gjermanë të shekullit të njëzet. Përveç shkrimeve në prozë, Hermann Hesse shquhet si poet me më shumë se 680 poezi të përmbledhura në 12 vëllime. Hermann Hesse ishte djali i një pastori (prifti) dhe nipi i një misionari kalvinist. Ky ambient familjar ndikoi në formimin e personalitetit të tij. U dërgua të studionte për...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Kartolina (3)

0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Heinrich Heine

Johann Wolfgang Von Goethe

Bertolt Brecht

Mark Strand

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Oktavio Paz

Alain Borne

Ronny Someck

T. S. Eliot

Tags: Hermann Hesse, Herman Hese


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet