Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  6
(1885-1933)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Hil Mosi është një shkrimtar i njohur. Hilë Mosi lindi ne vitin 1885, biri i Mark Mosit, qe ndër atdhetarët më të vlefshmit, që nga mbarimi i shekullit të XIX luftuan për idenë kombëtare, duke dalur nëpër male me pushkë në krah dhe duke shpërndarë në kohën e robërisë libra shqip dhe flamuj me rrezik gijotine. Vdiq në Tiranë në shkurt e vitit 1933 dhe u varros në Shkodër. Poet luftëtar e publicist, patriot dhe demokrat, figurë politike e njohur e periudhës para e pas Pavarësisë. Pjesë ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare



    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »



Artistë Të Ngjashëm:

Ndoc Gjetja

Agim Shehu

Jorgo Bllaci

Frederik Rreshpja

Bilal Xhaferri

Arshi Pipa

Martin Camaj

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Koçi Petriti


Tags: Hil Mosi, Hilë Mosi

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet