Hysen Cërvadiku

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  2
(1935-2007)  
  • Vendlindja:
  • Poklek 
BIOGRAFIA: Hysen Cërvadiku është një këngëtar i njohur. Rapsodi Hysen Cërvadiku lindi në fshatin Poklek të Drenicës në vitin 1935. Ishte djali i katërt i Ramë Cërvadikut poashtu rapsod. Rama kishte 5 djemë e 9 vajza. Hyseni e trashëgoi emrin nga gjyshit. Hyseni i cili në vitet 1878 u detyra me dhunë të shperngulej nga Toplica pas vendimeve te Lidhjes së Prizrenit dhe dëbimeve me dhunë nga gjenocidi serb. Shkollen fillore kreu ne Drenas (ish Gllogovc). Ishte kohë kur mundesitë e shkollimit për shkak...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare
Artistë Të Ngjashëm:

Ismet Bogujevci

Durimm'g

Doni Mfu

Mixey

Alban Nimani

Vaxi

B-King

Alban Emiri

Nysret Hyseni

Breaker G


Tags: Hysen Cërvadiku, Hisen Cërvadiku

Krijo Një Kartolinë