Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hysen Koçia

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5
  • Vendlindja:
  • Shkoder 
  • Mosha:
  • 81 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Gaforrja ♋
BIOGRAFIA: Hysen Koçia është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe klasike. Hysen Koçia mori kontaktet e para me muzikën (këngën) në kohën që kryente shërbimin ushtarak pranë Ansamblit Artistik të Ushtrisë në vitin 1960, por studimet e mirëfillta i kreu vetëm kur u hap Konservatori Shtetëror i Tiranës (sot Akademia e Arteve), në vitin 1962. H. Koçia është ndër të parët student që vazhdon studimet për kanto në klasën e A. Mula. Në vitin 1967 një vit pas përfundimit të studimeve emërohet solist pranë TOB, dhe në vitet 1...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Tags: Hysen Koçia, Hysen Kocia

Komente 0