Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Moj Evrop Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  37

Moj Evropë, Evropë e vjetër,
Si s'më gjete një rrugë tjetër,
Një rrugë tjetër me pak besë,
100 vjet m'qite n'harresë.

Moj Evropë perdja kallkanit,
Ta vunë zjarrin n'mes t'Ballkanit,
Ta vunë zjarrin që m'përvlon,
E nuk pres ma, nuk pres si kujton.

Nuk ja u pres hilet si t'thash
Se m'ka ra mu thika n'asht,
E dredhitë po dalin n'fushë,
Arat n'vorre mi kanë mbushë.

100 vjet po i pres n'ngushllim,
Po i lajn' duart me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë-zezt'
Mos t'ndajn kufijt, mos t'ndajn kufijt'.

Kthema tokën, kthjellma qiellin.
Kthema borxhin, kthema borxhin.
L'shoma diellin.
Du' t'jem Zot!
N'timen tokë!
Dje dhe sot, sot dhe nesër
Jam Evropë, jam Evropë, jam Evropë.

Deshtën Lindje e Azi,
Herë me fe, herë me dredhi.
Trup e kokë t'mi bënin copë,
Që t'mos isha më Evropë.

Moj Evropë perdja e kallkanit,
Ta vunë zjarrin n'mes t'Ballkanit,
Ta vunë zjarrin që m'përvlon,
E nuk pres ma nuk pres si kujton.

Nuk ja u pres hilet si t'thash
Se m'ka ra mu thika n'asht,
E dredhitë po u dalin n'fushë,
Arat n'vorre mi kanë mbushë.

100 vjet po i pres n'ngushllim,
Po i lajn' duart me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë-zest
Mos të ndajn kufijt, mos të ndajn kufijt.

Kthema tokën, kthjellma qiellin.
Kthema borxhin, kthema borxhin.
L'shoma diellin.
Du' t'jem Zot!
N'timen tokë!
Dje dhe sot, sot dhe nesër
Jam Evropë, jam Evropë, jam Evropë.
Kthema tokën, kthjellma qiellin.

Kthema borxhin, kthema borxhin.
L'shoma diellin.
Du' t'jem Zot!
N'timen tokë!
Dje dhe sot, sot e nesër
Jam Evropë, jam Evropë, jam Evropë.


Ky tekst u dërgua nga Zencho

Ilir Shaqiri - Moj Evrop
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Moj Evrop".
3. Video është e këngës "Moj Evrop", por nuk këndohet nga Ilir Shaqiri.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Ilir Shaqiri:


Komente 0