Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Audio Kërko Video

Ilir Shaqiri - Jam Evropë  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  15

Komente

Asnjë Koment

01/12/1994

1994-11-30T23:00:00+00:00

Muzika:

Naim Gjoshi

Orkestrimi:

Xhevdet Gashi

Këngë e albumit:

"Tinguj Te Zjarrt"

Pjesëmarrëse në

Festivali i 33-të në RTSH
Moj Evropë, Evropë e vjetër,
Si s'ma gjete një rrugë tjetër?
Një rrugë tjetër pak kthes
100 vjet mi qite n'harresë.

Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vunë zjarrin mes te Ballaknit
ta vunë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë e zezë
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.

Deshten lindje e Azi
Herë me fe, herë me dredhi.
Trup e kokë mi bënin copë
Që t'mos isha ma Evropë...
Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vumë zjarrin mes te Ballaknit
ta vumë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe dorë e zezë
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.


Ky tekst u dërgua nga BesmirAkordet:

Am
Moj Evropë, Evropë e vjetër,
Si s'ma gjete një rrugë tjetër?
Një rrugë tjetër pak kthes
100 vjet mi qite n'harresë.

Dm
Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vunë zjarrin mes te Ballaknit
Am
ta vunë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Am
Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

Dm
100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Am
Kthema mua krenarinë dhe doren se
E
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Am-G-Am Am-G-Am
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
F
Kthema borxhin, kthema borxhin,
E
Lshoma diellin.
Am-G-Am
Dua t'jem zot
Am-G-Am
N'time tokë.
F F E
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
E Am
Jam Evropë, jam Evropë.

Deshten lindje e Azi
Herë me fe, herë me dredhi.
Trup e kokë mi bënin copë
Që t'mos isha ma Evropë...
Moj Evropë e bija tallkanit
Ta vumë zjarrin mes te Ballaknit
ta vumë zjarrin qe m'përvlon
e nuk pres ma nuk pres si kujton

Nuk ia u pres hilet si t'thash
se mka ra ma thika n'asht
e dredhitë po dalin n'fushë
arat vorre mi kanë mbushë.

100 vjet poj pres ngushëllim
Po i laj du'rt me gjakun tim.
Kthema mua krenarinë dhe doren se
Mos t'ndaj kufi, mos t'ndaj kufi.

Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.
Kthema tokën, kthjellma qjellin;
Kthema borxhin, kthema borxhin,
Lshoma diellin.
Dua t'jem zot
N'time tokë.
Dje dhe sot, sot e neser jam Evropë,
Jam Evropë, jam Evropë.


Më Shumë Këngë Nga Ilir Shaqiri:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet