Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Rruga E Gjatë

I humbur,
Në një rrugë të gjatë,
rrugë e gjatë me shumë dalje,
në të gjitha daljet,
ka dyer,
dyer të mbyllura,
nga të cilat,
po shifet nga një dritë e vogël,
me një rrezatim të lartë!
Ku të orientohem?
O Zoti im,
Zot i gjithësisë,
Zot i tokës dhe qiejve,
dhe gjithëka që gjendet mes tyre,
më dhuro drejtim,
në rrugën e drejtë,
më mbyll dyert e gabuara,
Me dry të pahapur,
më dhuro çelësin,
më dhuro durimin,
më dhuro besimin,
e rrugës së drejtë,
dhe hapjen e derës së duhur,
për një jetë të drejtë,
me njerëz të drejtë,
e së bashku të arrijmë maratonën e gjatë,
me kokë lartë,
të papërulur,
dhe të pathyer,
në mesin e njerëzve,
të cilët synojnë
të na thyejnë,
që të dukemi
të përulur dhe thyer para tyre.
TË THER MBETSHIN
ATA QË MUNDOHEN TI THYEJNË TË TJERËT.

- poezi nga Imer Raçi


- Poezia u dërgua nga Imi123 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  109

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet