Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Dimrin

Dimri I Hidhëruar Acaron E Acaron

Sa duket I hidhëruar dimri!?   
Me urrejtje ngrin çdo gjë.     
Mëshira si duket po I mungon,
Dhe nëse qyteti im ngrihet e ngrihet     
Të ftohtit nuk e ndalon.  

Zogjët cicërojnë si shenjë që janë zgjuar dhe sot,
Lypsarët e braktisur nuk I braktisin rrugët
me të shtrirë dorën e tyre të ngrirë 
Dimri acaron e acaron pa mëshirë

Në ndjenja jo të ftohura nga dimri, ngrihet loti në buzë vaji 
Me të ftohtë dhe faji...                                           

Dimri I hidhëruar acaron e acaron

- poezi nga Imer Raçi


- Poezia u dërgua nga Imi123 -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet