Inva Mula
Inva Mula
Inva Mula
  • Vendlindja:
  • Tiranë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Francë Francë
  • Mosha:
  • 60 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: e lehtë klasike
Inva Mula është këngëtare shumë e njohur. Inva Mula është një këngëtare soprano shqiptare. Ajo vjen nga një familje artistësh. I ati saj, Avni Mula, është një nga kompozitorët dhe këngëtarët më të talentuar në Shqipëri. Në vitin 1987 fitoi konkursin “Këngëtarja Shqiptare”, më 1988 konkursin “George Enescu” në Bukuresht. Pas katër vjetësh në 1992 fiton konkursin ”Butterfly” në Barcelona. Në 1993 merr një çmim në Operalia-n e parë të Placido Domingos në Paris. Ka bashkëpunuar me tenorë të famshëm në operën e Bastille-s në Paris, në Bruksel, në Mynih dhe në Oslo. Në vitin 1996 mori pjesë në operën Medee të Luigi Cherubini-t në Francë. Në 1998 rikthehet në operën e George Bizet “La Jolie fill de Perth”. Në filmin “Elementi i peste” në 1997 i jep zërin këngëtares në rol Lucia di Lammermoor në skenën "The Diva Dance". Më vonë ajo luajti në “Ivan IV” të Bizet-it në Paris. Në vitin 2001 ishte e zënë në Itali ku luajti në teatrin “La Scala” pjesën e Verdit “Falstaff” dhe Riggoleto-n në Arenën e Veronës. Ka marrë pjesë rregullisht në “La Scara” ku luajti Lucia di Lammermoor, La bohème, Manon (2006). Luajti gjithashtu disa herë dhe La traviata-n në qytete të rëndësishme si Tokio, Bilbao, Orange, Trieste dhe Toronto. Në 2007, ajo do të luaj Norine-n e parë në L'elisir d'amore në Toulouse të Francës

Në vitin 2009, Inva Mula publikon albumin "Il Bel Sogno".

Në vitin 2012, Inva Mula publikon albumin "Per Ty Atdhe".

Më datë 19 Prill 2023, Geasy, Inva Mula & Mc Kresha publikojnë videoklipin "Jem Njo". Kënga vjen e realizuar në bashkëpunim, ku Zzap And Chriss & Florent Boshnjaku kanë realizuar bashkë muzikën, ndërsa për tekstin e kësaj kënge janë kujdesur Getoar Selimi & Mc Kresha.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »




Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Inva Mula »

Komente 12