Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Personazhe Të Njohur


Portreti I Skenderbeut

Si ditë e plotë ai shtjellej
Me re dhe erë përmbi atdhe.
Një emër Gjergj e kish si diellin
Tjetrin si hënën, Skënderbe.

Dy brirë dhie kish mbi krye
Emblemë e vjetër e çuditeshme
Sikur ta dinte që mes brirëve
Dy perandorë do të godiste.

Njëzet e katër luftëra bëri
Njëzet e katër vdekje theu
Çka mangut linte ditën Gjergji
Plotësonte natën Skënderbeu.

Pas vdekjes eshtrat iu ndanë
Në mijëra varre ata u shtrinë
Gjithçka të shumtë ai e pati
Të vetme kish veç Shqipërinë.

- poezi nga Ismail Kadare

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  188

Kartolina (2)

4
4

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORYKomente mbi këtë krijim