Ismail Kadare Poezi
Ismail Kadare

Interpejsazh

Qiell madheshtor, i ftohte, pa kufi
Antenna te kerrusura mbulojne dhene
Antenna qe mardhin e dridhen ne shi,
Qe si krahe te thate kercenojne hapesirat,
Si shkopinj te verberish trokasin mbi çatira
Kudo antena. Antena. Antena.
Nga perendimi ne lindje. Nga jugu ne veri.

Mbi shekullin XX breron e fryn
Mbi rrafshultat e nxira, nen qiejt e laget
Plot emblem ate vjetra, mbuluar me ndryshk,
Shtrihen qytetet e Evropes si hidalgot.
Vende dhe popuj te vene nen urdher,
Nen dimrin e madh rresht jane strukur
Shtete te perdale me dyzet flamure,
Me sovranitet te kufizuar
Shtete eunuke.

Bie shim bi trojet e paktit t’Atlantikut
Mbi gubernat e Traktatit te Varshaves bie shi
Dy ikset e shekullit XX nate e dite
Brerima e kohes i rreh me furi.
Ne netet e dimrit a s’ndjeni valle
Nje mundim, siper botes, nje rropatje pertej,
Dy X-t e shekullit, ne dy kryqe varresh
Supershtetet duan t’i kthejne.

SHBA, BRSS, ç’hibrid i tmerrshem!
Nga kryqezimi i tyre doli ky SHBBRASS.
Mbi çatine e vjeter te botes, potershem
Koha rrebeshin e saj zbras.
Por popujt midis shume sekretesh dine
Dhe sekretin si varrosen perandorite e medha
Romat, Samarkandet, Vashingtonet, Moskat
Fituan shpesh toka, flamure, vota,
Por shekujt kurre s’i fituan ata.

- Poezi nga Ismail Kadare{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0