Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Pranverën

Pranvere

Baret dimerore tani u braktisen,
ne lulishte njerezit derdhen si lume
eshte koha qe me shume ndien gazin e fitoreve
dhe hidherimin e humbjeve ndien me shume.

Lulishte. Muzike. Shqetesime.
Drita qe hapen e mbyllen si kujtime
sy qe kryqezohen pas gotash birre
birra dikujt e kalter, dikujt e hirte
ajer i verdhe, violet, krem
dic dua te them, po s’me jepet ta them
dridhen dritat, dridhen hijet.
vetem mbi llum nuk pasqyrohen yjet.

- poezi nga Ismail Kadare


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  22

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet