Ismail Kadare Poezi
Ismail Kadare

Rekuiem Per Majakovskin

Kam ngrene ne nje tryeze me vrasesit e tij
Ne shtepine e pushimit te shkrimtareve
Ne Dubulti, ne Jalte.

Buzeqeshnin dhe flisnin per realizimin socialist,
Ndersa gjaku i tij
Skuqte mbi xhamat e makinave,
Mbi xhaketat, karriget, rrogat e tyre,
Mbi fytyren kuqaloshe te Jermillovit kritik.

I binin gjoksit dhe flisnin per realizmin socialist
Ne presidiume me stof te kuq,
Nen emblema me yll
Ndersa ate
Shtrire gjere e gjate ne token e zeze
Dimri rus e ngrinte, per ta shkrire ne prill

Force e erret e veshur me rrobe socialiste,
Turme kritikesh xhuxhe, spekulante, karrieriste
Sulmonin ne marshin shekullor te mediokerve
Ti ishe i madh, p one ta hengrem koken.

Po ja, bronzi i tij ne sheshin Majakovski
U ngrit dhe i vrenjtur veshtroi vitet qe vinin
Pas turmes se vrasesve qe i njihte, ai pa
Si rete e par ate kunderrevolucionit nxinin.

- Poezi nga Ismail Kadare{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0