Më mbaj mend (për 1 muaj)


Kjo këngë nuk ka videoklip.

Ismet Peja - Në Muzeun Historik

Kopjoni linkun URL të videos, duke shtypur "SHARE" në Youtube dhe me pas "Kopjo Link". Nga një komputer, linku mund të merret edhe duke klikuar mbi videon me butonin e djathtë dhe duke zgjedhur "Kopjo URL video". Vendosni linkun me lart dhe shtypni "DËRGO".

Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Në Muzeun Historik".
3. Video është e këngës "Në Muzeun Historik", por nuk këndohet nga Ismet Peja.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

Ismet Peja - Në Muzeun Historik  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Këngë e albumit:

"101%"

Komente

Asnjë Koment

12/09/2013

2013-09-12T21:37:29+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Në Muzeun Historik" kënduar nga Ismet Peja.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Darina Gjebrea - Në Muzeun Historik

Heu, në muzeun historik,
Njiher’ shkova me nji mik,
Me bylbylin kengetar-e,
Dërvish Shaqën, o kosovar-e,
Ja koburja e Boletinit,
Vesh’ me serm e tyt’ florini,
Paska ardhur në Tiran’,
Pran’ heronj’ve të tokës nan’-e.

Heu, n’katër anët e Kosovës,
Ka dal zani Knjaz Nikoll’s,
Isa Begun, me ma gjet-e,
Me armik mor, o i nat’ me fjet-e,
E ka prit, e ka gostit,
E ka majt nji nat’ e i dit’,
I pabesi s’njeh tradita,
Ja ka mush rrugët me prita.

Heu, Knjaz Nikolla rrahu telin,
N’Podgoric’ e dha haberin,
Me u çu n’kam sa jan’ xhanar-e,
Me vra Isën, o kosovar-e,
Jo se vret trimin Jutbinës,
Që ia çet flakën Cetinës,
Tan’ Kosova e dha betimin,
Gjall’ e kem Is’ Boletinin.

Heu, Veshoniqi e ka nal’,
Ndal Isa se i kam dy fjal’,
Arm’t e brezit me i dorzue,
Veshoniq mor, o ke gabu-e,
A e din me kend po flet?
S’mi ka ul’ as krajl as mbret,
Sa për ty mos qofsha fal,
Arm’t për mu jan’ bab’ e djal’-e.

Me bes’premin pushk’ ka nis’,
Çau rrethimin baca Is’,
Tu ja çit flakën Cetinës,
Hej, s’lidhen agajt e Jutbinës o-hej.

Anton Tetaj - Në Muzeun Historik

I
Heej Në Muzeun Historik
njiherë shkova o me nji Mik
me Bylbylin Këngatar-e
o Dervish Shaqen o Kosovar-e

Ia Koburja e Boletinit
vesh me Serm e Tyt t´florinit
paska ardhë ketu n´Tiranë
pranë Heronjeve te Tokës Nan-e

II
Heej n´te gjitha anet e Kosovës
ka dalë zani i Knjaz Nikollës
Isa Begun me ma gjet-e
o me armik more o nji natë me Fjet-e

e ka pritë e ka gostitë
e ka mbajt nji Natë ei Ditë
i pa besi s´len tradita
ia ka mbush rrugen me prita

III
Heej Knjaz Nikolla e rrahu telin
Potgorices ia dha haberin
me u qu n´kambë sa jan Xhanderr-e
o me vra Isen o Kosovar-e

Jo s´e vret Trimin e Jutbines
pa ia qitë Flaken Cetines
tanë Kosova e dha Betimin
Gjallë e kemi Isë Boletinin

IV
Heej Veshovoçi e ka ndalë
ndal Isa se i kam dy fjalë
Armet e Brezit me i dorzu-e
o Veshoviç more o ke gabu-e

a pe din me kend po flet
s´mi ka marr as Krajl as Mbret
sonte ty mos t´kofsha falë
Armet për mu jan Babë e Djalë

me Burrë t´premin Pushka nis
qan rethimin Baca Isë
du me ia qit Flakën Cetines
o-o-o S´lidhen Agajt e Jutbines o heej

Sali Mani - Në Muzeun Historik

Ne Muzeun Historik,
Nji here shkova me nji mik,
Me bylbylin kangatar,
Dervish Shaqen, kosovar.
Ja.., koburja e Buletinit,
Veshe me serm e gryke florinit,
Paska ardhe ketu n' Tirane,
Prane herojve te tokes nane.
Krejte ne zemren e atedheut,
Afer shpates se Skenderbeut,
Me t' lavdishmit, bij e bija,
Lume i thelle rrjedhe historia.

N' Mitrovicen e Kosoves,
Ka dale fjala e Knjaz Nikolles,
Isa Begun me ma gjete,
Me ardhe mik, nji nate te vete.
E ka prite e ka gostite,
E ka majte nji nate e nji dite,
I pabesi, s'njeh tradita,
Ia ka mbushe rrugen me prita.
Me bukepremin pushka nis,
Cane rrethimin baca Ise,
Tuj ia qite timin Cetines,
S'lidhen agajt e Judbines.

E kane rrah me te eger telin,
N'Podgorice, japin haberrin,
Ne kame me u cua sa ma pare,
Me kape prijsin kosovar.
Ne balle te Ures se Ribnices,
Ka dale trimi i Mitrovices,
Me dy djemte e vet sokola,
Vete i tetti nga Kosova.
Kesi asganash, shtat namli,
Hije i kane Baces perbri,
Me qeleshe bardhe si bora,
Mbi allti, gati u rrin dora.

Veshoviqi e ka ndale,
Ndal Isa, se i kam dy fjale!
Armet e brezit me i dorzua,
Veshoviq, more c'je ka thua!
A e di me ken po flet,
S'mi ka marre as krajl as mret,
Per trimni mos t'kofsha fale,
Armet per mua jane babe e djale.
Nante sokola rane si plluma,
Xhamadanin thure me pluma,
Tane Kosova, bajne kushtrimin,
Gjalle e kam Ise Buletinin.

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Ismet Peja:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet