Më mbaj mend (për 1 muaj)

Isuf Myzyri

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  47
(1881-1956)  
  • Vendlindja:
  • Elbasan 
BIOGRAFIA: Isuf Myzyri është një këngëtar i njohur. Jo vetëm një kompozitor e themelues i orkestrinës popullore, por edhe një vjershëtar dhe këngëtar i shquar, Isuf Myzyri, “Artist i Popullit”, është ikonë e artit të Shqipërisë së Mesme. U lind në një familje e varfër dhe për të mbijetuar punoi si bahçevan e berber, deri në moshën 25 vjeç. Mbrëmjet i kalonte me miqtë e tij duke kënduar muzikë popullore, ku dhe spikati me zërin e ëmbël dhe veshin e mprehtë muzikor. Një autodidakt i lindur, Is...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Ferdinant Bjanku

Xhevdet Hafizi

Julian Lekocaj

Ramiz Kovaçi

Latif Koci

Tani (Artan Shqadha)

Bledi Polena

Erti Hizmo

Gentjan Dema

Pellumb Katroshi

Tags: Isuf Myzyri


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet