James Joyce
James Joyce

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1882-1941)

  • Ndërroi jetë më:
  • 13-1-1941
  • Emri i vërtetë:
  • James Augustine Aloysius Joyce
  • Vendlindja:
  • DublinBiografia

BIOGRAFIA: James Joyce është një poet dhe autor/publicist i huaj. James Augustine Aloysius Joyce është një autor irlandez i cili konsiderohet si një nga autorët më me influencë në fillimet e shekullit XX-të. Ai është i njohur me për romanin e tij "Uliksi" (1922), me veprën e shumë diskutuar "Fineganë zgjohuni" (1939, përmbledhjen me tregime të shkurtra "Dublinasit" (1914), si dhe romanin gjysmë autobiografik "Portreti i artistit në rini" (1916). Megjithëse pjesën më të madhe të jetës së tij e jetoi jashtë Irlan...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0