Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.5 / Votuan:  2
(1882-1941)  
  • Emri i Vërtetë:
  • James Augustine Aloysius Joyce
  • Vendlindja:
  • Dublin 
BIOGRAFIA: James Joyce është një shkrimtar i huaj. James Augustine Aloysius Joyce është një autor irlandez i cili konsiderohet si një nga autorët më me influencë në fillimet e shekullit XX-të. Ai është i njohur me për romanin e tij "Uliksi" (1922), me veprën e shumë diskutuar "Fineganë zgjohuni" (1939, përmbledhjen me tregime të shkurtra "Dublinasit" (1914), si dhe romanin gjysmë autobiografik "Portreti i artistit në rini" (1916). Megjithëse pjesën më të madhe të jetës së tij e jetoi jashtë Irlan...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Mark Strand

Luke Morgan

Gérard de Nerval

Dylan Thomas

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Jorge Luis Borges

Sharl Bodeler

Tags: James Joyce, Xhejms Xhojs


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet