Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jorge Luis Borges

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4
(1899-1986)  
  • Vendlindja:
  • Buenos Aires 
BIOGRAFIA: Jorge Luis Borges është një shkrimtar i huaj. Ngjarjet më të rëndësishme mbi biografinë e tij janë te lidhura ngushtë me disa nga paraardhësit e tij. Duke qenë se rrjedh nga një familje studiuesish dhe ushtarakësh Borges zgjodhi letërsinë megjithëse e pati një peng të madh për shumë kohë faktin që nuk zgjodhi ushtrinë. Nga 1914 deri 1921 jetoi bashkë me familjen nëpër Evropë. Kreu studimet fillimisht në Gjenevë e më pas në Spanjë, ku njohu më mirë letërsinë dhe shkroi disa nga poezitë e tij ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Tomas Tranströmer

Nexhip Fazëll Kësakyrek

Stephen Crane

Juan Ramón Jiménez

Evgenij Evtushenko

Nazim Hikmet Ran

Alain Borne

Dylan Thomas

Erik Stinus

Mark Shagall

Tags: Jorge Luis Borges


Komente mbi këtë artist