Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  14
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër 
  • Mosha:
  • 82 Vjeç
BIOGRAFIA: Jorgo Bllaci është një shkrimtar i njohur. Jorgo Bllaci studioi për Gjuhë-Letërsi Shqipe dhe ka punuar së pari mësues e pastaj përkthyes. Pas burgimit për arsye politike më 1964-1967 Bllaci u detyrua të punojë si punëtor ndërtimi. Më 1990 u kthye përsëri në shtëpinë botuese “Naim Frashëri”. Ai është autor i disa vëllimeve me poezi, ndër të cilat “Ligjërimet e Pyllit”(1964) dhe “Epika e trëndafilave”(1990). Gjithashtu ka shqipëruar vepra poetike autorësh të njohur, si Shevcenko, Pushkin, E...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Arshi Pipa

Hiqmet Meçaj

Jorgo Telo

Agim Shehu

Qerim Haxhiu

Xhevahir Cirongu

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Vasil Tabaku

Ahmet Kolgjini

Tags: Jorgo Bllaci


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet