Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Juan Ramón Jiménez

Nuk ka akoma asnjë votë

(1881-1958)  
  • Vendlindja:
  • Moguer 
BIOGRAFIA: Juan Ramón Jiménez është një shkrimtar i huaj. Juan Ramón Jiménez Mantecón ishte shkrimtar (poet) spanjoll, laureate i Çmimit Nobel për Letërsi. Jimenez filloi të shkruaj si pesëmbdhjetëvjçar, ndërsa librine parë e publikoi në moshën 19 vjeçare. U shkollua në Akademinë Jezuite në Cadiz dhe më vonë studijoi drejtësinë në Univerzitetin e Sevillës. Punoi njëzetë vejtë redaktor nëpër shumë revista dhe u muar edhe me përkthime. Ka vuajt nga depresioni. Shquhet si përfaqësues I modernizmitdhe njëri...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Federico García Lorca

Luis Garcia Montero

Charles Baudelaire

Jean Rousselot

Gérard de Nerval

Saint-John Perse

Erich Fried

Paul Celan

Dylan Thomas

Erik Stinus

Tags: Juan Ramon Jimenez


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet