Kadri Ismajli
Kadri Ismajli
Kadri Ismajli
  • Vendlindja:
  • Vaksincë (Kumanovë) Maqedoni E Veriut
  • Jeton dhe vepron në :
  • Zvicër Zvicër
  • Mosha:
  • 57 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore moderne
Kadri Ismajli është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Qe ne bankat e shkollen fillore merrej me muzik kendim dhe me aktrim. U regjîstrua ne shkollen e mesme "Nace Bugjoni" ne Kumanove ishte ishte aktiv ne SHKA "Bajram Shabani" si solist i merituar. Pasi kryen shkollen e mesme eshte regjistrua ne shkollen e Lart teknike ne Ferizaj ku ne ate koh ka qen antar i SHKA "Minexi" Ferizaj, ku ka marr pjes edhe ne grupin muzikor te shkolles si student. Pas diplomimit ne Shkollen e Lart ne Ferizaj (1988) shkon per te punuar dhe jetuar ne Zvicer ku edhe sot. Deri ne vitin 2010, publikoi keto 7 albume:
1. "Malli qe djeg" 1994
2. "Ditari i jetes" 1996
3. "Drandofiles" 1998
4. "Ai fillim i dashuris" 2000
5. "Kenge folklorike" 2001
6. "Mbreteresh e nates" 2004
7. "Ngushllim nenash" 2009

Suksesi me i madh ne jeten e tij u arrit me Themelimin e Albaradios ne Dhjetor 2005 (zrtarisht 10 Janar 2006) qe eshte nje ure lidhese dhe nje enderr e realizuar e Kadri Ismajlit. Ka bashkpunuar me shume kompozitore te njohur si: Shpetim Saraci, Burim Krasniqi, Fatos Canolli, Xhavit Hajdari etj. Gjithashtu edhe me kengetare si: Dava Gjergji, Artiola Toska, Shqiponja Muhaxheri, Ganimete Asllani, Hashim Shala etj.

Karrieren e tij si moderator e ka filluar qysh ne Themelimin e Radio Albanes ne Kumnaove ne vitin 1994, kur ne Kosove u mbyllen te gjitha mjetet e inforimit. Ka bashkpunuar edhe me TV-te si TV Zeri i Kumanoves, Tv Festa dhe shume radio dhe tv te tjera. Me shkrime ka qene shume aktiv edhe ne Gazeten kombetare ne Zvicer "Bota sot", ku dhe Kadri Ismajli ka shkruar gjithmone per kete gazete rubriken e kultures. Ne vitin 2010 kre me sukses shkollimin intenziv 6-Mujor ne Zürich te Zvicres per montazh dhe kamerne Tv Chreisgleis qe eshte nder shkollat me eminente ne Zürich. Tani eshte Udheheqes i Albaradios ne Zvicer Zürich. Redaktor dhe udheheqes i Emisionit ne gjuhen shqipe ne Radion Alternative Lokale LORA. Ne Radio Stadtfilter ka drejtuar emisionin ne gjuhen shqipe "Se bashku", ku eshte edhe redaktor i ketij emisioni. Ne Prill te vitit 2014 Redaktor dhe autor i Emisionin "Nje jave nje konak ne Tv Syri Blue ne Zvicer, nga Korriku i vitit 2015 transmetohet ne AlbaRadio-Telvizion e RTV ART. Kontaktoni Kadri Ismajlin si kengetar per dasma apo si moderator: Tel. +41 76 588 21 04

Në Qershor 2004, Kadri Ismajli merr pjesë në PoliFest 2004 me këngën "Pa Ty".

Më datë 5 Janar 2007, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Mbreteresh E Nates".

Më datë 13 Korrik 2009, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Ngushllim Nenash".

Në Qershor 2010, Kadri Ismajli merr pjesë në Çelësi Muzikor 4 me këngën "Vetmia".

Në Qershor 2011, Kadri Ismajli merr pjesë në Çelësi Muzikor 5 me këngën "Si Sheqer Si Llokum".

Më datë 4 Janar 2014, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Hajt Luje Luje". Muzika e këngës u punua nga Xhavit Hajdari, teksti u shkrua nga vetë Kadri Ismajli, ndërsa për orkestrimin u kujdes Xhavit Hajdari.

Më datë 1 Prill 2014, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Hej Mik, Hero Agim Bajrami".

Në vitin 2014, Kadri Ismajli publikon albumin "Hajt Luje Luje".

Në vitin 2015, Kadri Ismajli publikon albumin "Live 2015".

Më datë 21 Korrik 2018, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Nje Here Ne Jete".

Më datë 3 Gusht 2018, Kadri Ismajli publikon videoklipin "Dy Tre Dit Para Shengjergjit".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0