Kaliopi
Kaliopi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


 • Emri i Vërtetë:
 • Kaliopi Bukle:
 • Vendlindja:
 • Kičevo Maqedoni E Veriut
 • Jeton dhe vepron në :
 • Maqedoni E Veriut Maqedoni E Veriut
 • Mosha:
 • 55 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 28 Dhjetor 1966
 • Shenja e Horoskopit:
 • ♑ Bricjapi

Biografia

BIOGRAFIA: Kaliopi është një autore këngësh e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop dhe e lehtë. Kaliopi Bukle, known professionally as Kaliopi—born in Kičevo on December 28, 1966, is a Macedonian singer-songwriter. In her career, Kaliopi has progressed from singing lead vocal with her eponymous band in 1980s Yugoslavia to being an established vocalist and composer working in Macedonia and across former Yugoslavia. Kaliopi Buklevska showed interest in music at a young age. In 1976, she entered a Macedonian children's festival called "Zlatno ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0