A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Teksti Origjinal

Brengë e madhe n'shpirt me rrin
të vajtojë për popullin tim.
Më mir të qaj, e të bërtas,
me zë të lartë shumë të thërras..

Erdhen krajlë, e pashallarë
por, s'të mposhtën, për së gjallë.
Ballin lartë e shumë krenar
gjithmonë dole fitimtar.

Sot kanë ardhur shumë të rinjë
që i thonë vetit, "brezi i ri".
Nuk duan t'ja dinë, për vlera t'arta
mendjën e kanë vetëm tek balta.

Eh "politikë, e mbrapsh si shtrigë
tinzare e vjetër, dinake e lig.
Ti që je katandisë, zi e më zi,
e për fatin e saj sot ngrit dolli!

Duart fërkoni, bëni pazare
duke e shitur, ate nenëmadhe.
Veq kur pini naj gotë raki,
ja qani hallin, "me hipokrizi".

Qani nëna shqiptare, qani
vajtoni për të, edhe zi mbani.
Shkelqimi i tij, sa po venitët,
e një nga nji ato po vritën!.

Njerëz pa besë, e pa mëshirë
që dehen "me gjakun e bijve ilirë!
Ejani "vajtoni për popullin e mjerë",
që ngeli pa emër, e po ngel pa nderë.

Teksti i Kartolinës

Seleksiononi 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqini/ngjitini në hapësirën e mëposhtëme:

Emri Juaj

(Mund ta lini bosh)

Zgjidhni Një Sfond

Zgjidhni Një Foto
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018