Teksti Origjinal

Gur më gur e lis më lis
Kjo fëllanza në besim.
Që n’mëngjes e deri vonë
S’nalet’ jo dy fjalë t’i thotë.
Ref.:
Eja djalë, pra eja vetë
Mos shko larg ti me m’kërku’
Në një çerdhe ke me m’gjetë
Bashkë me ty me bisedu’.
Në pranverë çelin zymbylat
Eja pak ti me pushu’.
N’bahçen time k’nojnë bylbylat
Me za t’ambël tuj cicërru’.
Ref.:
Eja djalë…
Flokët e verdha porsi ar
T’bijnë mbi supe kur fryn erë
Ulu n’krah të këtij beqar’
Moj fëllanzë që sjell pranverë.
Ref.:
Eja…

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020