Teksti Origjinal

Ref;3
....................
Te lutem o zot
1 drit shpresa na lisho
Boten na ndrysho
Zemrat qe po thuhen na bashko
Kjo osht jet mizore
....................

D.M.K
....................
Ohh ZOT kam jetuar ne varferi
Nuk isha un i vetmi gjith SHQIPRIA ishte ne zi
Mirnin per te ngren nuk kishin per tu veshur
Te tjer hanin pin dhe rrinin duke qeshur
Te mjeret ishin ata qe komandonin
Qe i kishte zgjedhur qeveri te na urdheronin
Sipas logjikes kta duhet te ishin njerz te ngritur
Me kultur e edukat e me shkoll shum te ditur
Perkundrazi kta ishin njerz fundurina
Fshatar injorant pa shkoll e mbeturina
Ata qe ishin njerz i vran e i denuan
Ne vend te tyre u ven kafshet qe nkga shtallat u leshuan
....................
Kta u futen ne pushtet e i quajten te degjeneruar
Sod ku pushtet gjoja nuk egziston
Por te njetet injorat fshatar po na komandojn
....................

Ref;3
....................
Te lutem o zot
1 drit shpresa na lisho
Ti boten na ndrysho
Zemrat qe po thyhen ndihmo
....................

....................
Ohh ZOT shiko boten qe krijove
E shikon se qka po ndodh pse ket bot e denove
Me fal se po flas kshu po jam shum i indinjuar
Kur shikoj femi te vdekur nena prinder te lenduar
BESIMET FETARE jan kthyre ne POLITIK
Te gjith besojm ne ZOT po njeri tjetrin e kem armik
Nuk mund te jesh fetar kur 1 femi ti e vret
Edhe feja opozitare ben gjen e vet
Un kam te drejt te thom disa te verrtet
Jo un kam te drejt thot tjetri edhe uleret
Te gjith bertasin ulerasin emnin tond o ZOT
Vrasin njeri tjetrin me kenaqesi te plot
Njerzit jen ber turm edhe duan 1 drejtim
1 drit 1 ndriqim edhe 1 shpetim
Prandaj o ZOT na jep 1 shpres qe te jetojm
Te fillojm te ndryshojm qe ket jet ta gezojm
....................

Ref:2
....................
Te lutem o zot
1 drit shpresa na lisho
Ti boten na ndrysho
Zemrat qe po thyhen ndihmo
....................

....................
Te lutem o ZOT te lutem na ndihmo
Na jep 1 drit na jep 1 shpres
Nga 1 vend i vogel qe e quajn SHQIPRI
Jam krenar per vendin tim o ZOT dhe ti ket e di
Por te tjeret na urrejn duan te na zbojn
Nga kjo tok qe kemi lindur edhe po jetojm
Duan qe ti japim tokat tona qe atynve su takojn
Dhe duan te na coptojn duan te na poshterojn
Se e harruan qe deri dje e kemi majt me buk
Kete popull GREK PEDERAST qe un dua ti ZHDUK
Pse o ZOT u jep mundsin ktyre zhgarravinave
Na ler neve te vuajm ne mes te evropes te vetmuar
1 popull kaq i vogel por shum i denuar
Prej dites qe u krijuam kemi qen te mallkuar
Kujt i thua drejtsi kur shqiptaret i ke larguar
Si kafsh tek i huaji nga mengjesi deri ne dark
Nga shtepia e katandi kta po shkojn ne greqi
Ne Itali e Amerik ne Angli e ku ta di
Ne vende te tjera u ben skllavet e botes
Na bonen rober te historis e te keqet e evropes
Le te ikin e te tjeret bojn politik
Kisha qef ti hija me dor ose me kamzhik
Lere politiken more qen ore pler
Shikoje popullin tend po vdes po mer er
Aman o ZOT na mer hak te qerrohem
Shpurri kta ndyrsira qe jon knej te ndrerrohen
....................

Ref:4
....................
Te lutem o zot
1 drit shpresa na lisho
Ti boten na ndrysho
Zemrat qe po thyhen ndihmo
....................

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019