Teksti Origjinal

GOLD AG

Me gjak eme lot neper kulla me barot
me kangen besa bes shqiptari sdorzohet dotes me flamur me shtiz jom shqiptar me thot goja
te bashkuar nje me nje gjithmon kur
osht nevoja qitu ndam buk e kryp
se mashum nuk po du spo du jasht me fitu pare per ty syt me mu qorru nashta dhimshem kapital
e 10 shpija i ndertojm
kur e shoh qe pleqnija bashk sen jetojn
athua far dhimbje ka kjo rin
esht nji djal per mall eile prind me lot ne sy evrop duje shqiptarin se tregon qka osht burrnija mos e fut ne list te zez veq per gjera te kqija
kthhu rini se mjaft eshkele boten hajde ne kt lloq e thuj shqipni
them

REF:kthehu rini pot them si sinani e malsori ktheju bir i nenes se po te pret te oborri nuk pranon me dek te dera pa te pa kaloj dekada e lot te ajo ska

po pi lot e raki se zemra qan per ty eja vlla se buka ma e omel osht shqipni ka sollajen digje
por idealet mbesin aty ku lindem aty prap do te vdesin gurbeti te shkrin dal nga pak te djeg malli per shtepin del djal e kthehesh plak
qata kthehu o vlla se ky osht dhe i joti
kur bjen bora e shiu sa her qe ndrron moti zoti e ka lan tok shqiptare moj nane pej flamurit kuq e zi derdhm gjak te tan harten dim vet me qendis dim
me laps e pushk me kris jon me miliona plisa te bardh te shqiptaris
m'gjdo vend te botes shqiptarin e ki ne polin e jugut ka mrri edhe n'veri ka jet me brenga por gjithmon i pari
ndodhen raste te shumta si pershembull poqari

REF:kthehu rini pot them si sinani e malsori ktheju bir i nenes se po te pret te oborri nuk pranon me dek te dera pa te pa kaloj dekada e lot te ajo ska

do te vi nen po te thom qet filon ver m'ka mar malli dora jote koken me ma perkedhel baba si osht ajeni mir kejt te shpija
aje nane e fort ate a nashta t'ka mujt pleqnija
pasha gjinin qe ma ke dhan
do te kthehem oj loke m'ka mar malli me i pa edhe gurt e asaj toke
mbaju oj nene se as une se kom let
guri peshin ron kur osht ne vendin e vet
gajlet e dertet sun ja thu kerkuj n'dhe t'huj dita t'doket ni muj
ma mir n'kasht tone se n'pamuk t'huj
fjal t'vendit tem pej goje po gjuj
as kund nuk gjen nan e atdhe
jeta vdekja afer shum punon askushi sje
ktu ndryshe oshe gzimi ndryshe qahet halli
ktheju bir nenes mos e le ne vorr per s'gjalli

REF 2x:kthehu rini pot them si sinani e malsori ktheju bir i nenes se po te pret te oborri nuk pranon me dek te dera pa te pa kaloj dekada e lot te ajo ska

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020