Teksti Origjinal

Matanë bregut, matanë detit,
Kish fillu hana me dal',
Ish nji djal' por si bir mbretit,
Me nji vajz' ka ra n'sevda

Vajza I thot' Na kan' diktue,
Tash na duhet per m'u nda.
Djali thot moj zemra ime,
Ti martohesh un' beqar.

N'at' sahat qi t'bahesh nuse,
Dil' n'dritare vash' me t'pa.
Syt e zi faqet e kuqe,
Më bajnë vash' o për me kja.

N'fund të detit asht laiku,
Aty kush nuk na dikton.
Sa i mbarun-e k'to dy fjalë,
Mbrenda ranë të dy bashk.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2021