Teksti Origjinal

U sul fashizmi i etur për shkatrrim
e ball përball' u ndesh në Shqipëri
por ne të bijtë e urrisë e të mjerimit
t'rrept kundër tij u hodhëm me furri...

Kur para nesh ra shoku komisar
ne s`qame por me d fort kenduam
kengen plot zjarr

Nder kontinente Zjarret nuk u shuan
e perseri kudo pop derdhet gjak
na i vrasin shoket qe drejtesine e duan
dhe botes prape duan ti vene flake

por ne mbajme lart flamurin proletar
dhe me fort kendojme
kengen plot zjarr

Sot Shqiperia ka shoke emiq ne bote
e dot s`na tremb asnje tramundane
ushtare t elirise ne jemi shoke
kalitemi ne shpirtin proletar

s`harrijme ata shoke qe rane ne revolucion
e me fort kendojme
kete kengen tone

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020