Teksti Origjinal

Me na nda,
Askush nuk mund,
Rrjedhin Drini e Cemi.
Sepse gjaku s'bahet uje,
Prej nji nane jemi.

O moj shote,
Vajze dardane,
Ti ma e bukura,
Zane epike je.
Zemra te ndezme,
Kangen tande,
Te gjitha troje ilirike.

Jam e lumtun,
Q'me kujton,
Trimi im-o,
Ded Gjo Luli.
Zemra ime,
S'me harron,
Ty kreshnik me trup flamuri.

Me na nda,
Askush nuk mund,
Rrjedhin Drini e Cemi.
Sepse gjaku s'bahet uje,
Prej nji nane jemi.

Kam prite shume,
Me ty me ndej,
Shqiptarisht me ty me u c'mall.
Te tjeret, mua,
Me kane rrejt,
Me thane ke vdek, por,
Ti je e gjalle.

Mik te renda e robnise,
Ne burg kur isha,
Tue i lotue,
Kjo Lahuta e Malesise,
Me jepte force per me durue.

Me na nda,
Askush nuk mund,
Rrjedhin Drini e Cemi.
Sepse gjaku s'behet uje,
Prej nji nane jemi.
(5x)

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020