Teksti Origjinal

Moj sharki e leht si era
A ka ardhe ne shqypni pranvera
A ke ndi ere manushaqes
A ke ndi nji kange te Dervish Shaqes

I kam ndi e i kam knu
Tan Kosova ne kamb osht qu
Mos na ndodh ma kurr ne jete
Bore me lan dimen me gjet

Bore me lan dimen me gjet

Moj sharki me dymdhet tela
Sot me ty zemren e çela
A te kujtohet kanga e shqipes
Dora e plakut e Ymer Rizes

Mire me kujtohet zani i tij
Tuj mi prek telat e mi
Tuj i knu me mall shqiponjes
Ne ball te oxhakut ne odat Gjakoves

Ne ball te oxhakut ne odat Gjakoves

Moj sharki e let si era
A ke ardhe si herat tjera
A te kujtohet zani i baces
Kanga e bukur e Rizah Bllaces

Mir me kujtohet zani i tij
Nji bylbyl ne shqiptari
Mos na ndodh me pa te zeza
Ne drras te vdekut me kja syzeza

Moj sharki e leht si era
Ne Drenoc si herat tjera
Zani yt kangen e nisi
Knoj Salihi e knoj bac Isi

Sikur uji qe buron
Zani i juj perhere qendron
Mal e fush kan me lulzu
Kanget e juja skan me u harru

Kanget e juja skan me u harru

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020