Teksti Origjinal

E maj n’men kur m’thojke nana,
mos shaj tu boft veremi,
Rrepi osht poezi me ritem,
nuk ka qa m’vyn refreni,
Ty treni te iki,
un as 20 vjet si kom,
Mu lapsi mi hekuros,
krejt problemet qe i kom,
Athu pse ky djal nuk hesiton neper fjal,
Athu qysh rimat pi palohen pal pal,
Athu e kan lan ment,
apo pi menve ka dal,
Athu osht i trent
apo shkurt e ship budall,
Un rall kur te foli,
osht qe menoj,
Un rrall kur t’rrepovas,
ki me than qe shkretoj,
Edhe une jom i prekshem
pi ne kry deri ne themer,
Se nuk foli veq me goj,
une foli gjeth me zemer,
Nana ma ngjiti ket emer,
jo qe jom e zeza vetit,
Une du me rrepovat,
po sdu mu kan legjend e rrepit,
Ska qa m’vyn edhe bota,
ne mu me bo be,
Nuk e du asni sen t’karit,
nese un shtrina ner dhe,
Skan qa m’vyn as adhurust,
nese sun em kuptojn,
Skan qa m’bojn as konkurust,
nese me kopjojn,
Ska qa m’vyn asni shok,
nese qdo dit ma lshon kemen,
S’ka qa m’vyn as ajo,
qe kut t’foli e n’drron temen,
Ti munesh me than qe je,
barab per jet,
Ti munesh me sha femnen tone te shkret,
Munesh mi ngjit dy,
rima me njo t’tret,
Thuj qa kari te dush veq,
le te jet e vertet....

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020