Teksti Origjinal

keta Femij te bukur shqiptar qe kan lindur dhe po rriten ne zvicerr ne gjuhen shqipe,
flasin pothuajse vetem me prind
me njeri tjetrin flasin gjermanisht
ata dhe mendojn gjermanisht

MC TOKSA:
Kallzom Ti bre shqipe qe je rrit ne trojet tua pse don me dal jasht me vdek n'troje t'huja
a menon qe ktu ma mir e ki jeten pa probleme ktu rrugt si ki dukat as paret sjan me t'leme
e di leht se keni dhe n'vendlindje me jetu perqata lakmoni sa ma shpeit atdhen me lshu ky far prespektive me 200 euro nuk jetohet , fmia nuk shkollohet analfabeti osht ka shtohet mos meno o shoki qe kto kriza nuk i di
mos harro o shoki nana shqipe em ka rrit n'gji lamtumir me 9 vjet i thash kosoves tem
jo vetem un po plot fmi prej rrethit tem
tash te gjith jemi rrit ndersa familje kemi kriju fmija ton shkojn shkoll e thojn 1 tjeter gjuh
i shtin me zor me imigru gjuhen shqipe me harru
kontroll skan ndaj fmis se shtet t'huj jon tu jetu


ReF:
Pa zor njeten teme jetoj
kuq e zi mirmengjes zemer t'madhit money
veq kuq e zii
ku do qe shkeli shqip
ku do qe kthehsh shqip
edhe nese fjala e fundit n'jet osht
veq thuje SHQIP

e di qe qdo zog e lyp folejen e vet
veq kta zogjt e ktu po rriten s'din kerush i pret jetojn mes 2 botav si me kcy deg permi deg
sy mshel ne te ardhmen gjuha shqipe shkon tu dek
" gjyshe gjyshe " keit ndryshe ja thojn emrin ne gjuh t'huja e therrasin bile moomyin edhe dadyyn
ktu ska shqip fjal thmija shpejt ato sdin me i lon
me kon tradit t'huj fillon jetes ti bazohen nese din i ngrati me vet shqip sa osht sahati
ai ta kthen gjermanisht ky osht rezultati rezultati prej shum pytjev qe sdin me tu pergjigj
se prindi osht fajtor s'fol shqip po gjermanisht jo ata gjuhen se din as me shkru as me lexu
i thu shpeit recito naj vjerrsh jo sdin me recitu jo fajtor si shoh ata po faji osht te na
se jem zogj pa vizioni qe ju kan lidh te dy krah..

ReF:
Pa zor njeten teme jetoj kuq e zi mirmengjes zemer t'madhit money veq kuq e zii ku do qe shkeli shqip ku do qe kthehsh shqip edhe nese fjala e fundit n'jet osht veq thuje SHQIP

Yeahhh... Mc Toskaaa Double Studio

ReF:
Pa zor njeten teme jetoj kuq e zi mirmengjes zemer t'madhit money veq kuq e zii ku do qe shkeli shqip ku do qe kthehsh shqip edhe nese fjala e fundit n'jet osht veq thuje SHQIP

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020