Teksti Origjinal

Anes cep rruge, si hena e zbehur,
un ndrtiçoj
nga trupi e skuqur,nga dielli terlatur,
ne shi kerkoj
ndalu, o kalimtar
un kam uri dhe etje kam.
me fal, ti sado pak,
mi fal per jeten,

un lule shegen nga shpirti e nxorra si dega vet
ma mori era dhe frutin s'ja gezova dhe mbeta e shkret
lumi nga un buron, emer merr deti,
o det, degjo lyosaren.
zeri i saj jo, kurr nuk te genjen se
shterren krojet edhe lumi me ste vjen
O bot e madhe shikoma pak ne sy
shikoma lotin prej kristali
rruga me she lypsare
un jam shqiptare, jam shqiptare
shikoma pak ne sy,
shikoma lotin prej kristali
rruga me she lypsare
Un jam shqptare
veten nuk ta faal
Kur me shikoni, me doren zgjatur,
a ju friksoj?
jam un krijesa me krah te thyer,
si fluturoj
ndalu o kalimtar ,
un kam uri dhe etje kam
o njeri a me degjon
kerkoj per jeten

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020