Teksti Origjinal

N'kalendarin tone nje dit' e kem shkru.
Nje feste familjare qe shume na ka g'zu.
Mysafirt kem nis me i thirr qe mot, mot.
Mos me harru kush cfare dite esht sot.

Hajdeni o ju miq, hajdeni dashamir.
Se mos me pas qejf, nuk ju kishim thirr.
S'ka nevoje per harxhe, s'ka nevoj bakshish.
Boll esht' ju me ardh ne ket g'zim te shpis.

Ref.
Lumet na, lumet na o sa g'zim i madh.
S'paguhet me pare, s'paguhet me mall.
Te gjith' ju o miq qe na e bat hijeshin.
Ishallah vjen dita, e jau kthejm' per t'mir.

Ne ket dit t'vecant, s'kem tjeter merak.
Vec me pa n'shpin ton sa ma kallabllak
E kem zgjedh ket dit per me u mbledh mes vedit.
Ku esht kallabllaku, esht dhe bereqeti.

Sikur me ba dasem, sikur kanagjegj.
Na ja dina rrenin me t'rinj e me pleq
Sikur ne ditelindje, si ne sytelli.
Qyshdo qe po bajna te na kan' hijeshi.

Hajdeni o ju miq, hajdeni dashamir.
Se mos me pas qejf, nuk ju kishim thirr.
S'ka nevoje per harxhe, s'ka nevoj bakshish.
Boll esht' ju me ardh ne ket g'zim te shpis.

Ref.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019