Teksti Origjinal

N'kalendarin ton nje dite e keme shkru
Nje fest familjare qe shume na ka gezu
mysafirt kem nis mej thirr qe mot mot
mos me harru kush qfar dite osht sote

ref.
Hajdeni o ju miq hajdeni dashamir,se
mos me pas qefe nuk ju kishim thirr
Ska nevoi per harq ska nevoi bakshish
boll eshte ju me ardh ne kete gezim te shpis

Lumet na lumet na sa gezim i madhe s'paguhet
me pare s'paguhet me mall te gjith ju o miq
qe na bate hijeshin ishalla vjen dita e ja
kthejm per te mire

Ne kete dite te veqant s'kem tjeter marak
veq me pa shpin tone sa ma kallabllak e
keme zgjedh ket dit per me u mbledh mes
vetiku eshte kallabllaku eshe dhe bereqeti

Sikur me ba darsem sikur kanaxhexh na ja
dina renin met te ri e me pleq
Sikur ne ditelindje sikur ne syneti
Qyshdo qe na po i bajna te na kan hijeshi

ref.
Hajdeni o ju miq hajdeni dashamir,se
mos me pas qefe nuk ju kishim thirr
Ska nevoi per harq ska nevoi bakshish
boll eshte ju me ardh ne kete gezim te shpis

Lumet na lumet na sa gzim i madh s'paguhet
me pare spaguhet me mall te gjith ju o miq
qe na bat hijeshin ishalla vjen dita e ja
kthejm per te mire

Ne kete dite te veqant skem tjeter marak
veq me pa shpin tone sa ma kallabllak
e keme zgjedh ket dit per me u mbledh
mes veti ku eshte kallabllaku eshe dhe bereqeti

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.0 © 2020