Teksti Origjinal

Prit e prit
E dit' për dit'
Straight tu nejtë - e jo fit
Paranoja pa limit

Dëshira, vullneti tu mos lul'zu
Sikur gjethe, poshtë tu shku
Mo s'po du me jetu

Zana t'trishtushem, moment i pa ngush'llushëm
Pse duhna mi lëndu ata njer'z qe i du shumë
Jom trullushëm
Pse s'po muj me kon ma i komunikushëm?
Nashta s'jom tu menu, tu ëndrru shumë?!?

N'botën e rrejshme tu jetu ni jetë
N'boten e rrejshme, qysh me kon i vertetë?
Shpirti t'dhem e t'zymtit n'sy t'flenë
Kur t'vet najkush qa ki, meniher i thu sen
E rren, e verteta lyp shpjegim
Kshtu e thu ni rrenë edhe nisesh me nxitim
Me ikë pi rutinës, shi veq prej stinës
S'shkon shumë kohë kur nihet jehona e piskimës...

O, du me dal pi vetës, dera ku o'?
Se s'pe shijoj mo jetën qysh o'
Jetën e gërrditshme, shumë t'mërzitshme
Po vike qa s'pe pritshe kur po ikshe

Bota e rrumullakt
Oqeanet ja kan nisë me pikë kapak
Ujt' tu shku te nalt a te poshtë, s'e di bash sakt

Si plot sene qe s'i di qe jon plot-plot
Kaniher m'shkon qaq keq saqë thom o' komplot
Tani m'dokët që krejt bota u qu kundër meje
A un s'du me dalë humbs kurqyshë pi ksaj beteje
Plus armiku ma i madh qëndron përballë meje
Ni mene m'thot pasqyrën kur te kqyrsh kape theje

Ti je aj qe i ki përgjegj'sitë
E qe i ki mundsitë mi renitë ndodhitë
Edhe t'keqen larg pi vetit me venitë
Muhabet me vetën, ku me gjetë t'verteten
Nëse kjo jetë o' test, s'jom përgaditë pasha jetën!
Mos fol palidhje, thom, nashta lidhje s'kom
Tu pa diellin n'perëndim, menime t'zeza n'lindje jon'
Ni bindje kom fitu
qe kejt qa ekziston, ekziston për me m'lëndu
A thu?

O, du me dal pi vetës, dera ku o'?
Se s'pe shijoj mo jetën qysh o'
Jetën e gërrditshme, shumë t'mërzitshme
Po vike qa s'pe pritshe kur po ikshe

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019