Teksti Origjinal

Nam i zi i ka ra Serbise
Tek luftojne djemt e Shqipnise
Dyzetmije stepe kan mbete
Me goje hapur tue kqyre perpjete
Nuk po shohin a spo u bajne drite
Dicka nqiell ashte tue u valvite
Spo u besojne syve te vet
Shqipja jone me krah te lehte
Po veshtronte djemt e vet.

Jan tmerrue krent e Serbise
Kur kan pa ata bacen Ise
Isa Begun Sokol mali
N’krah te djathte Ismail Qemajli
Tash ma shume se njiqind vjet
Po zbret Shqiponja lehte e lehte
N’dore t’sigurta t’djemve te vet
Me i tregue Serbise çetnike
Sot po bajme SHQIPNINE ETNIKE

Dyzetmije qysh kan qellue
Nuk po din kah me fillue
Po u djeg varra jan terbu
Shajne e truejn ata pa pushu
Ktu Shqiptaret kush tha me i pru?
(shiko video arkiven) “vuçiçu pederu”.

S’vonoj shume e u hap dera
Zbritnin bishat nga arena
Lufte po ban gladiatori
Jo prej qefi po prej zori.

Turr po ban i biri i shkines
Me qellue djalin mas Shpines
Me gjuhe t’flliqt pa zgjedhun mjet
N’kapitenin ashte ndeshun keq
Si luan n’shpine ju gjue atij
N’dhe per s’gjalli po don me shti

Kadal shka qka je terbue
Se skem ardh ktu me luftue
Po loje Futbolli per me lue.

N’kofte nevoja me t’thye granicen
Une ta ngjalli Azem Galicen
N’kofte nevoja me t’vra ushtarin
Ta ngjall prap Adem Jasharin

Per t’ruejt Kombin e Vatanin
T’dhefsha Europe Kampionatin.

Münsingen, 15.10.2014
Niman Miftaraj

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020