Teksti Origjinal

Vajta ne stamboll te bej pazar dhe per kujtim te blej nje vazo balte,
paqe dhe selam usta pocar dhe vazen me te mire per mua nje e pate .
Vazoja nga dora se c'me ra dhe mu be njezet e pese cope,
m'erdhi rrotull deti marmara dhe dyqani turk mu hap si grop,
pa me shau pocari rend turqisht une ne shqip ja ktheva nmen i rash,
per cudi pocari nuk u ligsht veq dy pika lot ne sy ja pashe , mos u tremb ky turk ky qerrata un e shaj aj me duar me qafe,
vazo tjeter mori ne dyqan e me tha me shaj pash besen prape,
psheretiu dhe un tha jam shqiptare shqip vella me shaj edhe njeher, fjala shqipe sblihet ne pazar, ne dyqan ka koh qe se kam ndjere

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020