Teksti Origjinal

Ai po vjen prej mali 
Se din çka osht deka
Thot Kosova e kam djal
Ai është Naim Beka

Sokol nëna e ka lind 
Për vatan i etur
Ktu armiku mund të kaloj 
Veç në trupin tim të vdekur 2x

Kush o ai djal qe po djeg barot
Friken ja paska veç tmadhit Zot 
Është ai qe e ka ballin për tokë 
Pushken për shka e Besen për shokë

Familja ma mbjelli dashni per Shqipnin 
Kur dola n'protest zhduk Autonomin 
Burgose sa mujte por nuk u korita 
Thash vet me veti hajt shka se mvjen dita 

E tash qe besa dita më ka ardh
Me dek si burri e me faqe te bardhë 
Jom Naim Beka e vi prej Pleshines
Ai që stu tutë kurr o biri i shkines

Lufta pa mu si pa kryp ni deti 
Po shkoj me qef dytë po i la mas veti 
Oj Nerodime qelma ti deren 
Deri në frymen e fundit ty ta nifsha erën 

Ai po vjen prej mali 
Se din çka osht deka 
Thot Kosova e kam djal
Ai është Naim Beka

Sokol nëna e ka lindë 
Për vatan i eturë 
Ktu armiku mund të kaloj 
Veç në trupin tim të vdekur

Na i mbushe rrugt polic e patrolla 
Na vrave të ri e na mshele shkolla 
Po jo more qen se ka burra ky ven 
Un jom Sokoli i trrollit tem 

Me gjak Shqiptari me lu nuk mun 
O pasha ni Zot ktu ja ti ja unë 
Per gjakun e fmive po marrim hak 
Unë jam Jezerci bashk me Reçak 

Kur te del pranvera e lulzon liria 
Lulet kan çel nga plaget e mia 
O Kaçanik ti per jetë kofshë mir 
Anderr e kam pas me t’bo niher te lirë 

Vepra mbi tok e trupi nër dhe 
Ma gzofsh pavarsin me i miri atëdhe 
Sa her per neve ta keni mallin 
Mos na kujto daten po veç idealin 

Ai po vjen prej mali 
Se din çka osht deka
Thot Kosova e kam djal
Ai është Naim Beka

Sokol nëna e ka lindë 
Për vatan i etur
Ktu armiku mund të kaloj 
Veç në trupin tim të vdekur 

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020