Teksti Origjinal

lajmin kur e morrem
askush se besonim
qe sdo te jesh me ne
nuk donim ta pranonim

e kemi te rende
esht shum e veshtir
vall si do te themi
sot ty lamtumir

drjtori jon i dashur
kurr ste harrojm
diten tende te vdekjes
perher do ta kujtojm

ti lehtas ike
ne boten e amshuar
ne mbetem me zemer te thyer
e shum te pikelluar

mesimin javor kur mbaruam
ne ishim ne pushim
te henen drejtori jon
nuk erdh me ne zyre

une u nisa per ne shkoll
nje dhurat bleva per ty
kur degjova lajmin
e ktheva ne shtepi

drejtori mori tjeter vendstrhim
neve na la ne mallengjim
kurora plot mbi varr
zemrat tona digjen zjarr

kete poezi
me lot e kam shkruar
per ne ke mbet drejtor
na gjith me i respektuar

te gjith familja jote
e nxenesit e tu
rrin te pikelluar
sepse humbem drejtorin
nga gjith me i dalluar

kur mblidhen mesuesit
sa rend ndihen
kur shohin se ti u mungon
te gjith ne vaj shkrihen

te gjith familja jote
e ne me mesuesit ton
te therrasim te ngrihesh
por ti nuk na degjon

tani pusho i qet drejtor
drejtori jon i paharruar
engjujt te shoqerofshin
ne boten e amshuar

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020