Teksti Origjinal

Mora rruge gjer ne fund t'qytetit,
duart i mbaj thelle,prekin fundin e xhepit,
dal t'me sqarohet mendje nga peripetite e dites,
te shkarkoj nga shpatullat,lajthite dhe dredhite.

Politike na jane bere dhe syte
secilin qe shohim shikojme me kete prizem,
e nga bark i tejngopur kerkojne pak meshire,
per nje vote te majme,politikajt e mire.

S'i ti dalin ne fund dites se sotme,
kane halle njerzia,nuk mirren me tv e spote,
te panumer,te panjohur jane hallexhinjte,
qe i bejne me fame ditore,keta karrikexhinjte.

Rruge e gjate,nje,e vetme gjer n'fund te qytetit,
dybek e bere nga kalimtaret si une,
yrnek ne veti,secili ndrysh nga tjetri,
nuk kane kujt t'i qahen,pos t'i bien gureve kembe.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019