Teksti Origjinal

Na bekoj lokja ne djepa,
qe kur lindem mbi k 'to shkrepa.
Kuq e zi, kuq e zi.
Po ku ka me mirë se ty.

Sihariq na vjen nga Vlora,
plaku jonë mjekrën si bora,
Një flamur e mbi ne gji.
Për te shpallur "Mëvetësi!

Zogjtë e shqipes një nga një
Përgëzojnë nenën Shqipëri.
Gëzimi thotë fjalën e vete,
shume te pritur, njëqind vjet!

Valëzo o shqipe mali,
Nga Skënderi e Ismaili.
Dorë me dorë nëpër beteja,
Me Ademin djalë si "rrëfeja"!

Kombi jonë sot u be një,
me Kosovë e Çamëri.
Gjithkund flitet fjala shqipe,
Jemi "bashkë", n 'trojet etnike!

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019