Teksti Origjinal

Nje shqiponje e madhe
Ne kete qiell po fluturon
E neve na bashkon
Me nje gjuhe e nje zakon

Let te valoj krejt kuq e zi
Prej Shkupi deri ne Vlore
Hej Shqipni etnike prap dua me te pas ne dore

Atdheu po na thret vlla
Ja sot ja kurr
Derisa ky flamur
Ka me valu permbi ure.

Me njerz e bojme
Me gjak e mbrojme
Plumbat nuk na trembin
se gjalle nuk e lshojme.

Ktu me fali Zoti
E ktu me rriti nana
Gjuhen amtare
Mir ma msoj baba

Jetoj me kanun
Se vij prej Dukagjini
E gjaku i shqipes
Rrjedh si Shkumbini

Luftoj per kete vend
Sa here eshte nevoja
Se ma te forte se kurre
Mua me beri Tropoja.

Gjithe te falat i ka Himari
Lidhen vllazin shqiptari
Se nuk ka bir greku
Qe kete vend mund ta marri.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019