Teksti Origjinal

Mos harro moj dallëndyshe
të më sjellësh pakëz dhe
atje në sqepin e vogël
se kam mall për mëmëdhe.

Mëmëdhe toka shqiptare,
nga thellësia dërgon aromë,
me lundron në deje gjaku
kur fle gjumë me mall më zgjon.

Në mërgim si ferracaku,
në mëmëdhe shqipe me krah
të lutem moj dallëndyshe
pakëz dhe të me sjellësh mua.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2020