Teksti Origjinal

Tokat po tronditet, Akropoli po tronditet, miq,
Notre Dame po digjet, Europa po dridhet, fort,
mos ndoshta iu shtrëngua fuqishëm laku lirisë,
e po duket se është kohë e krisjes, e mallit, lotit.

E kur goditet Akropoli, kur digjet maja e kulturës,
do të thotë se trazira ka shumë poshtë, në këmbë,
sa dhe Zotat mbi Olimp po habiten, po bëhen turbullt,
e në ka Zot e Perëndi, jo nuk duhet më ta lejojë këtë lëmë.

Se djeg malli dhe përcillet loti,
njerëzi, po dridhet Akrpoli.

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v2.9 © 2019