Teksti Origjinal

Pse moj Hane ti nuk mi zgjove,
Fmite e mi qe i mori gjumi.
Sa shpejt prehnit zot mi more,
Toka eger mi perkundi.

Sot derdh lot guri dhe deti,
Gjithe shqiptarve zemra plasè.
N’pabesi, mallku termeti,
Guret mbi fmi i ka perplase.

Por Shqipnia s’thote mbarova,
Do t’kalojne dhe ky kjahmet.
Ne Shqipni ka ardhe Kosova,
Me ndihmu Nanen e vet.

Do kalojne dhe kto termete
Do vine ndoshta ndoj stuhi.
Por shqiptaret n’pes kontinente,
Me ty jane gjithmone Shqipni

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:


Kartolina v3.1 © 2021