Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kjell Espmark

Nuk ka akoma asnjë votë

 • Vendlindja:
 • Strömsund 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Suedi 
 • Mosha:
 • 91 Vjeç
 • Shenja e Horoskopit:
 • Ujori ♒
BIOGRAFIA: Kjell Espmark është një poet i huaj. Ai është një shkrimtar, historian letrar, anëtar i Akademisë Suedeze dhe Profesor i Historisë së Letërsisë në Universitetin e Stokholmit. Ai u zgjodh në Akademinë Suedeze më 5 Mars 1981 dhe u pranua në 20 Dhjetor 1981. Kjell Espmark pasoi gjuhëtarin Elias Wessén në Seat Nr.16. Më 6 Prill 2018 Espmark njoftoi se nuk do të marrë më pjesë në punën e Akademisë, por u kthye në vendin e tij në Janar 2019. Mordet på Benjamin (1956) Världen genom kam...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment  Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

  Shiko më shumë

» Dërgo një thënie »

» Dërgo një poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Tomas Tranströmer

Mark Strand

Roger Casanatan

José Emilio Pacheco

Saint-John Perse

Luke Morgan

Sergej Esenin

Charles Bukowski

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Tags: Kjell Espmark


Komente mbi këtë artist