Më mbaj mend (për 1 muaj)

Koçi Petriti

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.1 / Votuan:  17
(1941-2014)  
  • Vendlindja:
  • Sovjan (Korçë) 
BIOGRAFIA: Koçi Petriti është një shkrimtar dhe autor këngësh i njohur. Koçi Petriti kreu shkollën fillore e të mesme në Korçë. Pas një periudhe të shkurtër pune si arsimtar, fitoi të drejtën e studimit në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua (1967) për gjuhë dhe letërsi. Me mbarimin e fakultetit, pasi kreu sherbimin ushtarak 2-vjecar, u emërua arsimtar në Librazhd. Më 1990 emërohet në departamentin e talenteve të reja pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipëri...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Hiqmet Meçaj

Mihal Gjergji

Kasem Trebeshina

Martin Camaj

Jorgo Bllaci

Ali Asllani

Arshi Pipa

Ndoc Papleka

Isuf Luzaj

Betim Muço

Tags: Koci Petriti


Komente mbi këtë artist