Koçi Petriti
Koçi Petriti

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1941-2014)

  • Ndërroi jetë më:
  • 20-04-2014
  • Vendlindja:
  • SovjanBiografia

BIOGRAFIA: Koçi Petriti është një poet dhe autor këngësh i njohur. Koçi Petriti kreu shkollën fillore e të mesme në Korçë. Pas një periudhe të shkurtër pune si arsimtar, fitoi të drejtën e studimit në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës, ku u diplomua (1967) për gjuhë dhe letërsi. Me mbarimin e fakultetit, pasi kreu sherbimin ushtarak 2-vjecar, u emërua arsimtar në Librazhd. Më 1990 emërohet në departamentin e talenteve të reja pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipëri...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0