Më mbaj mend (për 1 muaj)

Djemte E Detit - Balade Per Jakup Ferrin

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
C'eshte ai gjog i kuq e i bardhë
nga beteja sjell haberin
mespermes bjeshkës i bie
fill i vetem pa luftarin

Si dori i lashte legjendash
ai po vjen me vrap drejt pragut
as ujevarat e Valbonës
nuk po lajne rrekete e gjakut

(refreni)
Jakup Ferri mor ku je
therrasin malet me piskam
tridhjet' krena i ka pre
me shtat plage po rrin ne kambe
(dy here)

Ndal doriu n'shteg' t'oborrit
shkume nga goja, hingellima
mbreti trimi n'fushe t'mejdanit
gjakun e tij e piu lendina

Rrin mbeshtet si shkrep mbi mal
rrjedh e lumit vale gjak
syte i ka ai tek vatani
Jakup Ferri me bajrak

(refreni)
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)